4. Odpovědnost a proaktivita

5. července 2009 v 10:58 | Robert Slovák |  Žijte život, jaký chcete.
* Tento program můžete volně šířit, pod podmínkou, že jej nebudete jakkoliv upravovat.*
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

# 4. díl

Odpovědnost a proaktivita

Dívejte se na sebe jako na samostatného podnikatele, pokud už tak nečiníte. Možná, že budete namítat, že nepodnikáte. Na tom ale nezáleží. Přijměte to, že jste samostatní podnikatelé a jako takoví odpovídáte za to, co se uskuteční, stejně jako za to, co se nestane. Nezáleží na tom, zda skutečně podnikáte, nebo ne. Pokud nepodnikáte, pak stejně budete na té správné cestě, jak se dostat na vrchol zaměstnanecké pyramidy.
Přijměte 100% odpovědnost za vše, co jste byli, co jste a co kdy budete. Přestaňte se vymlouvat a vinit ostatní za Vaše problémy. Přestaňte si stěžovat na věci ve svém životě, kvůli kterým nejste šťastni. Nekritizujte ostatní. Vy jste odpovědni sami za sebe a za své výsledky. Pokud je něco ve Vašem životě co se Vám nelíbí, je na čase s tím něco udělat. Protože jen Vy máte možnost to změnit.
Asi 10% lidí na světě se dopracuje té znamenitosti, že sami sebe vnímají jako na podnikatele. Nezáleží na tom, kdo podepisuje jejich výplatní pásku. Největší chyby, které se můžete dopustit, je, že začnete myslet jako zaměstnanec někoho jiného. Automaticky začnete odevzdávat méně, než je potřeba, protože přece nepracujete pro sebe.
Tohle myšlení není myšlení lidí, kteří se chtějí dostat na vrchol. Máte dvě možnosti. První je, že přestanete opravdu pracovat pro někoho a začnete pracovat sami na sebe. Nebo budete odevzdávat to nejlepší, co dokážete. Ať zvolíte kteroukoliv z možností, pak jste na té správné cestě.
Uneseme-li odpovědnost za sebe, své chování a svůj život, tak můžeme dosáhnout nekonečné svobody v jakémkoliv ohledu. Tíha odpovědnosti a její překonání nakonec vede k nekonečné svobodě - životu bez jakýchkoliv omezení a hranic.
Převezměte 100% odpovědnost za celý svůj život se všemi jeho specifiky. Převzetím odpovědnosti za všechno co se kolem Vás děje začíná působit kouzlo. Mnoho lidí, kteří jsou teprve na začátku cesty ke svým cílům, si myslí, že jsou dostatečně odpovědní za svůj život. Oni si to sice myslí, ale podle mých zkušeností to není pravda.
Všechno co se ve Vašem životě děje, ovlivňujete Vy. Vše co se Vám stalo, právě teď děje nebo se Vám ještě stane, tak za to si můžete sami. Všechny špatné situace, které prožíváte, tak jste si zapříčinili sami svým chováním.
A za Vaše chování má odpovědnost kdo? Ano jste to Vy. Nelíbí se Vám to? Ale to by mělo. Máte tak do budoucna šanci změnit situace, se kterými nejste spokojení.
Změňte své chování tak, abyste dosahovali svých vysněných výsledků. Zamyslete se! Vždy máte na výběr. Vždy se můžete rozhodnout, zda se zachováte tak nebo jinak. Uvědomte si, že vždy budete sklízet plody svých minulých rozhodnutí.
Vy jste prezident své vlastní osobní společnosti, nezáleží na tom, kde momentálně pracujete. Pokud sám sebe vidíte jako podnikatele, vyvinete u sebe podnikatelské myšlení, myšlení maximální nezávislosti, rozhodnosti a odpovědnosti. Místo čekání se založenýma rukama na to co se stane, nebo až Vám řeknou, co máte dělat, postarejte se o to, abyste byli mezi první, kteří začnou věci krok po kroku měnit.
Pakliže chcete získat odměnu, která je určena pro vítěze, musíte s vítězi běžet. Dívejte se na sebe, jako na šéfa svého života a každé ráno, když se budete dívat do zrcadla, se pečlivě pozdravte. Tohle je ústřední bod opravdu znamenitých osob.
Můžete být, čímkoliv chcete, můžete mít, cokoliv chcete, můžete se podívat, kamkoliv chcete, naučit se co chcete. Všechno je možné. Všechno. Jen se musíte postarat o všechno, co by tomu mohlo bránit. Je to o Vaší odpovědnosti, postarat se, aby se děly věci, které se dít mají a neděly ty, které nechcete.
Mnoho lidí žije v obrovském omylu. Jsou přesvědčeni, že si mohou nárokovat úžasný život plný prožitků a požitků. Občas se stává, že někdo získá určité postavení a spolu s ním takzvaný status. A začne si myslet, že od této chvíle už nemusí na ničem pracovat. Začne si myslet, že mu začnou do pusy lítat pověstní pečení holubi. Mentalita nároků je nepřítelem veškerého úsilí, pokroku a úspěchu. A vidím ji kolem sebe dnes a denně v prohlášeních typu: "Stát by měl to a ono. Zaměstnavatel by měl to a ono. Někdo by s tím měl něco udělat."
Myslíte si, že někdo jiný je nějakým způsobem odpovědný za to, jaký nakonec bude Váš život? Chcete život plný štěstí, vzrušujících možností kariéry, spokojeného rodinného života a blažených osobních vztahů jen z toho popudu, že jsme.
Takový život můžete získat. Nic není nemožné. Takový život nezískáte, pakliže se budete spoléhat na kohokoliv jiného než na sebe. Jediný koho musíme činit odpovědnými za to, jací jsme, co děláme a kde se nacházíme, jste my sami. Nenechte si svůj vysněný život protékat mezi prsty a chyťte se příležitostí, které denně potkáváte, ale dosud jste se je báli chytit za pačesy. Odteď a už navždy si pamatujte, že existuje jen jedna osoba, která je odpovědná za kvalitu života, který žijete. Ta osoba jste vy.
Pokud tohle dokážete, pak se budete moci pousmát nad závistivými řečmi, které občas slýcháme: "Ten měl jenom štěstí". Víte, ve skutečnosti úspěšní s postojem vítěze štěstí vyrábějí. Mají magický dotek. Čehokoliv se dotknout, promění ve zlato. Postarají se o to, aby se začalo dařit. Ať jsou, kde jsou, ať začínají z jakékoliv pozice, s čímkoliv. Převezmou odpovědnost a zvítězí. Ne hned, ale zvítězí. Bez výjimek.
Štěstí to je jen výmluva poraženců, pro závazek, odhodlání a výsledky vítězů.
Převzetí odpovědnosti funguje ve všech případech, ve všech oblastech, vždy. Musíte se vzdát výmluv a podívat se kriticky na své výsledky. Zajistěte si, aby ty příští byly lepší. Převezměte odpovědnost za CELÝ svůj život, nejen za jeho určitou část. Pak budete mít velkou šanci, že do něj dostanete vše, co chcete. Budete mít velkou šanci, že začnete žít přesně takový život, jaký chcete.
Můžete mít buď výmluvy, nebo výsledky. Zní to tvrdě, ale s výmluvami není možné vrcholu dosáhnout. V průběhu života jsme se však stali mistry výmluv. Začali jsme ve školním věku a od té doby jsme se zlepšovali až k dokonalosti. A já Vás teď nutím, abyste toto pečlivě pěstované umění zapomenuli. Ano nutím, protože vím, že pokud to uděláte, tak dosáhnete všeho, o čem sníte.
Až dokážete být odpovědni za celý Váš život. Pak přichází na řadu další úroveň, která sebou nese další těžkosti. Vyšší úrovní je převzetí odpovědnosti za celý svůj tým. Prosím nechápejte to tak, že je všechno Vaše vina a že musíte udělat vše Vy, aby se to uskutečnilo. Nikoliv. Jde o to stát se lídrem a stát po boku každému členu svého týmu a povzbuzovat jej k růstu a k převzetí jeho vlastní odpovědnosti.
Možná budete muset zpočátku snést kritiku za něco, co jste se svým týmem měli zvládnout. Ale nestalo se tak. Možná si myslíte, že za to vůbec nemůžete. Možná, že Vás poženou k odpovědnosti za něco, co jste přímo nezpůsobili. Ale podívejte se na to takhle. Uneste kritiku a sjednejte nápravu.
Zapomeňte na to, že byste si zchladili žáhu, na svých svěřencích, stoupencích, následovnících, členech týmu. Tak se správný lídr nechová. Snesete kritiku a postaráte se o to, aby ten, kdo chybu způsobil, vyrostl. Řekněte mu o jeho chybě a začněte společně hledat řešení k nápravě. Opakovaně vložte do onoho člověka důvěru a očekávejte skvělé výsledky, které společně projdete. Nedupejte po svých lidech, ale spíš jim pomožte na vlastních chybách růst.
A teď se dostáváme k proaktivitě, která je nadpisem dnešní lekce.
Proaktivita je přestat mluvit a začít jednat. Udělat první krok. Převzetí osobní odpovědnosti, aby se věci uskutečnily. Nečekat, až se něco stane, nebo někdo jiný začne být aktivní. Nečekat až Vám někdo řekne. Svět je plný takových lidí, kteří čekají, že dostanou příkazy a teprve potom začnou něco dělat. Takových lidí je spousta. Takových lidí svět více nepotřebuje.
Svět potřebuje více lídrů, kteří se postarají o vynikající výsledky. Svět potřebuje více lídrů, kteří nezávisle na mínění většiny, vytvoří nekonečné statky, které potom většina vděčně zkonzumuje. Pakliže se takovým člověkem stanete, pak jediný strop, který Vás bude omezovat, je nebe.
Těšte se na další část s názvem Zkratky na Vaší cestě a očekávejte jej v následujících několika dnech.
Mnoho úspěchů při hledání Vaší cesty ...
S přáním nebetyčných výsledků ...Robert Slovák
Skype: robert_slovak | ICQ: 313-920-319


= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =
PS:
Pokud se Vám tento emailový kurz líbí a opravdu jej shledáváte přínosným pro svůj osobní rozvoj, podělte se o něj se svými přáteli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama